Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki

Nasza placówka znalazła się wśród dwudziestu podmiotów w województwie biorących udział w II edycji projektu "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki". Patronują temu przedsięwzięciu: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

Celem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat języka angielskiego równolegle do języka ojczystego, dzięki czemu język obcy stanie się dla dzieci naturalnym narzędziem w komunikacji z innymi. Chodzi o wykorzystanie szczególnej wrażliwości językowej małego dziecka i takie przygotowanie, aby potem mogło sobie samodzielnie radzić z językiem angielskim w obszarach, które go interesują.

Wychowawca grupy planuje całodzienną pracę z dziećmi w taki sposób, aby poznawały one świat w dwóch językach jednocześnie. Oprócz tego dzieci kontynuują naukę angielskiego podczas zajęć wynikających z programu nauczania. Język angielski będzie towarzyszyć dzieciom codziennie podczas zabaw i aktywności realizowanych zgodnie z wytycznymi projektu. Towarzyszyć im będą kolorowe maskotki - pluszaki, ciekawe karty pracy, piosenki, wierszyki czy bajki. Projekt zakłada także uczestnictwo rodziców - przygotowane materiały do pracy w domu służą zachęcaniu dzieci do wykorzystywania i utrwalania poznanych słówek podczas zabaw domowych.

Dwujęzyczność to inwestycja w przyszłość dziecka. Dzieci wychowywane w dwujęzyczności lepiej rozwijają umiejętności poznawcze, ich mózgi sprawniej pracują. Osiągają lepsze rezultaty w nauce i dobrze radzą sobie z wyzwaniami. Dwujęzyczne dzieci w dorosłej przyszłości będą łatwiej adaptować się społecznie i kulturowo.

 

Realizacja działań
w II edycji "Świętokrzyskich Dwujęzycznych Przedszkolaków" -

oddział przedszkolny
w SP 23 w Kielcach

 

 

Nasze początki

  • Udział w III Świętokrzyskim Kongresie Dwujęzyczności zorganizowanym przez ŚCDN w Kielcach w listopadzie 2022 roku poprzedził zgłoszenie naszej placówki do projektu "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki".
  • Na konferencji inaugurującej II edycję projektu "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki"  w dniu 22.03.2023 roku otrzymaliśmy certyfikat placówki partnerskiej Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności: Dwujęzyczne Dzieci/ Bilingual Future.

Zajęcia dwujęzyczne:

Portal Bilingual Future to podstawowy materiał edukacyjny dla nauczycieli i rodziców, a dzieciom towarzyszyły w zajęciach grupowych sympatyczne żuczki z zestawu Baby Beetles oraz książki z zadaniami do każdego tematu.

 

Zajęcia dwujęzyczne poprzez bajki, piosenki, ciekawe karty pracy, wierszyki czy zabawy poruszały tematykę: Zwierzęta, Pogoda, Moja rodzina, Dzieci świata, W mieście, Pory roku, W sadzie i w ogrodzie, Kolorowy park, Bezpieczni na drodze, Jesienny las, Pomysły na deszczowe dni, W baśniowej krainie.

Realizacja zajęć była oparta na ścisłej współpracy nauczyciela wychowawcy - pani Sylwii Lech oraz nauczyciela języka angielskiego - pani Magdaleny Rozmus. Dzięki nim tematyka zajęć dwujęzycznych była powiązana z podstawą programową wychowania przedszkolnego.

Język angielski towarzyszył dzieciom codziennie podczas zabaw i aktywności realizowanych zgodnie z wytycznymi projektu:

Dzień pierwszy: FILM

Dzień drugi: PIOSENKA

Dzień trzeci: ZADANIE

Dzień czwarty: GRA lub ZABAWA

Dzień piąty: POWTÓRKA lub ZADANIE DODATKOWE

 

Jak działania projektowe wpłynęły na jakość pracy szkoły?

Nasza placówka znalazła się w gronie promujących dwujęzyczność w regionie świętokrzyskim oraz realizujących językowe innowacje pedagogiczne programowo-metodyczne o charakterze nieformalnym. Nauczyciele zdobyli wiedzę na temat działań dwujęzycznych i mieli okazję wykorzystać ją w praktyce podczas zajęć z dziećmi na bazie metodyki CLIL (zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe). Najmłodsi wychowankowie w naszej placówce poznawali świat w dwóch językach. Projekt zakładający także uczestnictwo rodziców stwarzał okazję do jeszcze bliższej współpracy z nimi.

 

Podsumowanie

  • Udział w projekcie "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki" to
    z pewnością "edukacyjna wartość dodana" dla dzieci. Zajęcia dwujęzyczne stworzyły możliwość realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego w innowacyjny sposób. Pragmatyczne i komunikatywne podejście do języka wpisywało się w rozwijanie przez nauczycieli kompetencji kluczowych u dzieci. Wsparcie rzeczowe dla placówki w postaci zestawu materiałów edukacyjnych poszerzyło bazę dydaktyczną. 
  • Wychowanie w dwujęzyczności jest dobrą okazją nie tylko do językowego, ale także społecznego, emocjonalnego i poznawczego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.