Innowacja pedagogiczna w kl.1-3

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KL.1-3 „ŚWIAT PRZYRODY W NAUCE I ZABAWIE”

 

 REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ DLA KL. 1 – 3

„ŚWIAT PRZYRODY W ZABAWIE I NAUCE”

 

       W roku szkolnym 2022/2023 w klasach 1 – 3 realizowana była innowacja pedagogiczna „Świat przyrody w nauce i zabawie”. Określała ona realizację konkretnych zagadnień przyrodniczych zgodnych z podstawą programową, poprzez różnorodne metody i formy pracy z uczniami i miała na celu rozwijanie i pogłębianie wiedzy przyrodniczej oraz zainteresowanie ucznia otaczającym światem i jego prawidłami. W sem. I w klasach 1 – 3 zrealizowano następujące zagadnienia:

  1. Przygotowanie i urządzenie w klasach kącików przyrodniczych.
  2. Jesienny (zimowy) las.
  3. Drzewa, ich liście i owoce.
  4. Pogoda i jej elementy.
  5. Pomoc zwierzętom w przetrwaniu zimy.
  6. Poznajemy kosmos.
  7. Zima trzyma! – mróz, śnieg i lód.

W ramach zgłębiania zagadnień uczniowie wykonali zielniki ze zgromadzonych liści, odbyło się spotkanie z leśniczym, wykonane zostały karmniki dla ptaków z nietypowych materiałów. Ponadto uczniowie  zbierali karmę i pomoc rzeczową dla Schroniska dla zwierząt w Dyminach i uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjnych w formie planetarium.

     W sem. II zrealizowane zostały zadania związane z ochroną przyrody i sprzątaniem świata, przeprowadzone zostały praktyczne zajęcia  dotyczące poznawania właściwości wody, oparte na doświadczeniach i eksperymentach. Uczniowie gromadzili wiedzę na temat ptaków występujących w naszym kraju oraz elementów ich budowy, trybie życia i dźwiękach, które wydają. Odbyły się również praktyczne zajęcia dotyczące uprawy roślin w warunkach szkolnych („Zielone ogródki”). Uczniowie poznali także pożyteczne owady (pszczoły, mrówki) i ciekawostki na temat ich życia.

    Wszystkie zaproponowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczniów, rozszerzyły i utrwaliły ich wiedzę przyrodniczą poprzez ciekawe i różnorodne formy pracy, takie jak eksperyment, obserwacja w naturze, działanie praktyczne, filmiki i prezentacje multimedialne. Przeprowadzone zajęcia były dokumentowane na stronie internetowej szkoły. Koordynatorem realizacji zadań innowacji była Wiesława Ryśkiewicz.