
Egzamin ósmoklasisty 2025
Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną i składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzamin przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja 2025 r.: 13 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 14 maja - z matematyki, 15 maja - z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca 2025 r. Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów są dostępne na stronie: 20250131 E8 EM Komunikat o harmonogramie 2025 AKT.pdf
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń klasy ósmej musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jego wyniki będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich. O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia.
W 2025 roku wszystkie egzaminy ósmoklasisty będą trwały o 25 procent dłużej niż dotychczas:
język polski - 150 minut (wcześniej było 120 minut), czyli o pół godziny dłużej,
matematyka - 125 minut (poprzednio było 100 minut), czyli o 25 minut dłużej,
język obcy nowożytny - 110 minut (wcześniej było 90 minut), czyli o 20 minut dłużej.
Egzamin ósmoklasisty 2025 z polskiego
Czas trwania egzaminu: 120 minut.
Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części.
Część I: zawiera zadania wokół dwóch tekstów: literackiego (poezja, epika, dramat) oraz nieliterackiego (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny). Teksty łącznie nie przekroczą 1000 wyrazów. Ta część egzaminu będzie zawierać około 20 zadań, które mogą odnosić się do tych tekstów, zawierać fragmenty innych tekstów, teksty ikoniczne, przysłowia, powiedzenia itp.
Można zdobyć 25 punktów (w tym około 50% za zadania otwarte).
Część II: wypracowanie. Uczeń może wybierać spośród dwóch tematów: twórczego (np. opowiadanie), argumentacyjnego (rozprawka, przemówienie). Wypracowanie ma mieć co najmniej 200 wyrazów. Konieczne odwołanie do obowiązkowej lektury szkolnej oraz/lub utworów samodzielnie wybranych przez ucznia. Za wypracowanie można będzie zdobyć 20 punktów.
Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki
Czas trwania egzaminu: 100 minut.
Egzamin obejmuje zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
Zadania zamknięte: uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Mogą to być zadania wyboru wielokrotnego, prawda-fałsz, oraz zadania na dobieranie.
Zadania otwarte: uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź, przedstawiając tok rozumowania, rachunki, przekształcenia i wnioski. Niektóre zadania będą wymagały zastosowania niestandardowych metod i uzasadnienia zależności.
W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 20 do 21 zadań.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego
Czas trwania: 90 minut. W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 45 do 55 zadań ujętych w 12-15 wiązek.
Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części:
rozumienie ze słuchu;
znajomość funkcji językowych;
rozumienie tekstów pisanych;
znajomość środków językowych;
wypowiedź pisemna.
O czym warto pamiętać?
Co zabrać ze sobą na egzamin?
Każda osoba podchodząca do egzaminu ósmoklasisty powinna mieć ze sobą:
długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) – polecamy zabranie dwóch;
linijkę – być może będzie przydatna, jeśli na egzaminie pojawią się zadania wymagające nakreślenia figur geometrycznych;
sprzęt medyczny i leki (dotyczy osób z chorobami przewlekłymi lub niesprawnych czasowo);
butelkę wody.
dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną).
Nie wznosimy na egzamin: ołówka, zakreślacza, długopisów zmazywalnych (wszelkie rysunki pomocnicze wykonujemy długopisem), kalkulatora, urządzeń telekomunikacyjnych (urządzeń wyposażonych w technologie umożliwiające łączenie się z innymi urządzeniami
oraz z Internetem).
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania Egzaminu Ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 są dostępne na stronie internetowej: https://tinyurl.com/3webtxha .